Zabiegi korekty wad wzroku z użyciem lasera – femtoLASIK, EBK i inne

Solidna porcja wiedzy o femtoLasik Kraków. Sprawdź koniecznie!

Korekta laserowa wzroku to aktualnie standardowa forma korekcji astygmatyzmu, nadwzroczności, krótkowzroczności i presbiopii, jednak mało pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, iż zabiegi te są wykonywane przy użyciu kilku technik.

Plusy zabiegu FemtoLASIK – szybki powrót do codziennych zadań

Zabieg FemtoLASIK (nierzadko nazywany też All-Laser-LASIK) to bezbolesna, bezinwazyjna, a jednocześnie, a zarazem pod każdym względem bezpieczna metoda korekty takich wad jak miopia (do -10 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), hyperopia (do +4 dioptrii) i u niektórych pacjentów presbiopia. Sam zabieg nie trwa długo – wprawny optometrysta potrafi przeprowadzić go w około 20 minut. Atutem tego zabiegu jest to, że pacjent nadzwyczaj szybko odzyskuje ostrość wzroku – zasadniczo w przeciągu 24 godzin po zabiegu może podjąć na nowo swoje powszednie obowiązki. Zabieg przeprowadza się w dwóch etapach i w przeciwieństwie do innej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy pomocy mikrokeratomu. W metodzie FemtoLASIK w pierwszej kolejności przy użyciu lasera femtosekundowego odseparowuje się płat rogówki o grubości mniej więcej 0,1 mm, a w kolejnej fazie następuje formowanie rogówki z wykorzystaniem lasera excimerowego.

FemtoLASIK Topoguided jest natomiast inną odmianą zabiegu FemtoLASIK, gdzie działanie lasera excimerowego jest spersonalizowane dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu tworzy się topografię rogówki i na jej podstawie programuje się kolejne ruchy lasera. Ten wariant zabiegu przeprowadza się u osób z hyperopią i astygmatyzmem, których rogówka charakteryzuje się nieszablonowym kształtem.

Zabiegi LASEK i EBK

Rzadziej stosowane sposoby korekty wzroku to między innymi:
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej zdejmuje się z rogówki nabłonek (ulega on później naturalnej regeneracji), a następnie formuje się rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. EBK zwana jest metodą powierzchniową, dlatego że laser nie ingeruje w głębokie warstwy rogówki. EBK można jednakże zastosować jedynie do korekty mniejszych wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u pacjentów, u których z rozmaitych przyczyn nie jest zalecane zastosowanie zabiegu FemtoLASIK. W tej metodzie korekty wzroku płatek nabłonka rogówki odcinany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]