Usuwanie blizn na rogówce - uzupełnij swoje wiadomości!
Oko to delikatna część ciała i w każdej chwili może ulec uszkodzeniu. W rezultacie rozmaitych urazów czy chorób na powierzchni rogówki nierzadko powstają blizny, które w mniej lub bardziej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak zlikwidować, wykorzystując metody laserowej korekcji wzroku.
Czego następstwem są blizny rogówki?
Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka gałki ocznej, która je ochrania, a zarazem nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz niezwykle sprężysta i chociaż zwykle niewielkie jej otarcia wygajają się samodzielnie, często dochodzi do jej zbliznowacenia, m.in. z powodu naszej nieostrożności. Co może spowodować pojawienie się blizn na rogówce? Są one przede wszystkim następstwem urazów jak zadrapania, oparzenia i skaleczenia, rozmaitych chorób (przykładowo kiły) lub dostania się do oka ciała obcego. Jednak blizny rogówkowe mogą wytworzyć się też w efekcie nieuważnego nakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz dostrzegalnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn na rogówce świadczy kilka innych objawów, takich jak przykładowo wrażenie drapania gałki ocznej, nadmierne łzawienie oraz przekrwienie oczu, dlatego jeżeli ich doświadczasz radzimy niezwłocznie umówić się na konsultację z okulistą. Podczas wieloaspektowego badania określi on wielkość, pozycję i głębokość blizn, jak również poinformuje o metodach ich leczenia.
Zabieg metodą PTK – usuwanie blizn rogówki
Najczęściej stosowaną w dzisiejszych czasach metodą likwidacji blizn na rogówce jest zabieg PTK, przeprowadzany w znacznej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcie wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na eliminację zarówno blizn z centralnego, jak i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK stosuje się też podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania przy użyciu promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnej anestezji, wystarczy znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres kilku tygodni należy stosować się precyzyjnie do poleceń lekarza prowadzącego, nie przemęczać oka i cyklicznie stawiać się na kontrolę zgodnie z harmonogramem.
Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]