Endodoncja mikroskopowa – nowoczesne metody

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie zaś, wykorzystując innowacyjne sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne środki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, że zabiegi okażą się w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, kiedy rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich sprzętów, przez co dentysta jest w stanie dostać się do najgłębiej położonych partii zęba. Warto przy tym wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko naprawdę złożonych technologicznie sprzętów. Jakich?

Jakimi narzędziami wykonuje się leczenie kanałowe?

Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku lekarza, minimalizując niemal całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest również sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności ułatwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, jakie umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie zabiegu oraz polepszenie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe a NFZ

Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, iż nie we wszystkich sytuacjach będzie ono fundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, powinniśmy wybrać się do dentysty posługującego się odpowiednimi narzędziami i zawczasu sprawdzić, co o jego usługach poprzedni klienci piszą w sieci.