Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie metody terapii okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet najbardziej skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi dentysta chirurg?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek postępującej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, które skutecznie eliminują nieprzyjemne odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.