Finalna cena wydruku 3D – od jakich czynników zależy?

Potrzebujesz więcej informacji o cenniku druku 3D? Skieruj się na https://cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/

Możliwość zlecenia druku 3D dowolnego prototypu, makiety oraz części z tworzyw sztucznych w dużym stopniu obniża nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile zamierzeniem przedsiębiorstwa jest seryjna produkcja, najczęściej decyduje się ono na nabycie profesjonalnych drukarek 3D oraz zatrudnienie obsługujących je specjalistów. Jeśli jednakże potrzeba przygotowania modelu 3D jest okazjonalna czy też w grę wchodzi produkcja wyrobu o niewielkim nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy planowaniu projektu pojawia się najczęściej pytanie: jak wyliczyć cenę druku 3D?

Koszt druku 3D – bez bez plików STL i STEP zapłacisz więcej

Na ostateczną cenę wydruku 3D oddziałuje sporo elementów. Podmiot zlecający wydruk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem w odpowiednim formacie (STL czy też STEP), dzięki któremu można orientacyjnie oszacować koszt wykonania zlecenia. Częstokroć zlecający przygotowuje tylko rysunek projektowy lub fizyczny model. To sprawia, że cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa w związku z potrzebą przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, bądź też przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu z użyciem skanera 3D. Kolejne czynniki, które znacząco wpływają na finalną cenę wydruku to, rzecz jasna, wybór samej technologii druku oraz tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Jednakowo istotne jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to z reguły od tego, czy wydruk ma mieć procentowe czy kompletne wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dalszej obróbki (np. montażu dodatkowych podzespołów albo wygładzenia).

Jak skalkulować koszt wydruku 3D?

Nie można jednoznacznie skalkulować ceny druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z podmiotem, u którego postanawiamy złożyć zamówienie. W tym celu należy przesłać jej plik do ewaluacji bądź, jeżeli nim nie dysponujemy, skorzystać z kwestionariusza i szczegółowo opisać specyfikę zamówienia. Oszacowanie kosztu druku 3D wykonywane przez firmę CADXPERT jest bezpłatne. Eksperci CADXPERT służą również pomocą przy wyborze materiału oraz najodpowiedniejszej technologii druku.

Adres:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]