Czym zajmują się detektywi i jak mogą pomóc Tobie?

Usługi prywatnych detektywów cieszą się coraz większą popularnością. Decydujemy się na na skorzystanie z ich oferty nie tylko w wypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi okazują się bardzo przydatne także dla pracodawców – pozwalają np. zweryfikować czy pracownik korzystający z L-4 naprawdę jest niezdolny do pracy albo czy informacje przedłożone przez niego w zgłoszeniu o pracę są zgodne z prawdą. Warto zatem dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie umiejętności winien posiadać prywatny detektyw i w rozstrzygnięciu których problemów może nam pomóc.

Detektyw – wymagania

Nie każdy może pracować jako prywatny detektyw. Aby legalnie działać w tym zawodzie, należy dysponować odpowiednią licencją przyznawaną po zdaniu państwowego egzaminu. Pamiętajmy jednak, że osoby podchodzące do testu muszą też spełnić wcześniej określone wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie minimum średniego wykształcenia, świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta powiatowego lub miejskiego Policji oraz obywatelstwa dowolnego z krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Warunkiem jest także bycie osobą niekaraną, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą ukończyć 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywa?

Większość zadań, które realizują detektywi dotyczy różnego rodzaju spraw rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zgłosić się m.in. gdy mamy podejrzenie, iż nasz partner jest niewierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic dziecka właściwie się nim opiekuje. Prywatny detektyw pomoże nam także ustalić rzeczywistą wysokość dochodów byłego partnera, co jest bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.