Czemu warto uczestniczyć w szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Podstawowym prawnym aktem w naszym kraju, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś określa ona ów termin i omawia, jak należy ich używać. Według dokumentu dane osobowe to wszystkie dane, jakie umożliwiają zidentyfikowanie konkretnego obywatela bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem nazwisko i imię, datę urodzenia czy adres, ale też tak zwane dane wrażliwe – między innymi wiadomości o wyznaniu, chorobach oraz ewentualnych wyrokach. O ich ochronę należy zadbać tym bardziej, że dzięki nowym technologiom ich zdobycie i przetwarzanie jest banalnie proste.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu firmy. Niektóre dysponują jedynie danymi swoich współpracowników, inne natomiast mają dojście również do danych kontrahentów. We obu sytuacjach specjaliści, którzy się z nimi stykają muszą ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym dowiedzą się, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Okazuje się to naprawdę istotne, ponieważ po stwierdzeniu nieprawidłowości Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć dotkliwe kary – nie tylko finansowe, ale w skrajnych sytuacjach także więzienia.

Na czym polega szkolenie z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich pracowników administrujących takiego typu informacjami – są to na przykład pracownicy kadr, do spraw rekrutacji bądź składnic akt. W jego koszty wliczone są również materiały pomocnicze, za pomocą których uczestnicy łatwiej przyswoją wiadomości. Po zakończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo informacji, uczestnicy otrzymują specjalne świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu – zazwyczaj zamykane są w tym samym dniu.