Co warto wiedzieć o badaniach wysokościowych

Chcesz dowiedzieć się, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko Biała? Na co czekasz? Koniecznie skieruj się na www.badaniabielsko.pl

Większość z nas działania na wysokości utożsamia zwłaszcza z myciem szyb w wysokościowcach oraz opieką nad kominami. W myśl obowiązujących w Polsce przepisów są to jednak wszelkie prace wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W sytuacji, gdy prace prowadzone są co najmniej trzy metry nad ziemią, niezbędne jest natomiast przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W których przychodniach są wykonywane? Jakie choroby sprawią, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w której przychodni?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie uzyskamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – jeśli rzecz jasna wyniki będą pozytywne – zyskamy orzeczenie umożliwiające pracę na wysokościach. Bywa jednak, że na wykonanie badań wysokościowych nie mamy wiele czasu – wtedy najlepiej postąpimy udając się sami do laryngologa, okulisty i neurologa celem przeprowadzenia badań, a potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Jak przebiegają badania wysokościowe?

Badania wysokościowe muszą zdiagnozować schorzenia, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do najistotniejszych tego typu chorób zaliczają się w szczególności epilepsja oraz zaburzenia równowagi, wady wzroku (a konkretnie – konieczność noszenia okularów (choć możemy to ominąć stosując szkła kontaktowe), a także zez. Specjalista ma prawo poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeśli chorujemy na zaawansowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 3 lata, natomiast osoby po 50 roku życia – co roku.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]