Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Badania kierowców Bielsko - poznaj więcej szczegółów o tych usługach

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących poruszające się po nich auta. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji zgodnie z prawem muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Zasady badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one formę rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest percepcja szybkości, umiejętność szybkiego reagowania podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]