badania operatorów Bielsko, badania operatorów Bielsko Biała

Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z trwającą długi czas i wyjątkowo dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce poznać nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje takie badania znajdują również zastosowanie chociażby podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy jest się czego bać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie odbiegają znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują dokładny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe oraz testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść w sposób otwarty. Liczy się rzetelność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w wypadku osób zamierzających pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Poznając ją sprawdzamy, czy badana osoba będzie umiała w odpowiednio szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do koncentracji uwagi, widzenia przestrzennego oraz oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto je wykonuje?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić wyłącznie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można utracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]