Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Więcej informacji o złotej monecie.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą robić to na sporo sposobów: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek związanych z rynkiem kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w postaci sztabek, ale także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – wybijane celem inwestowania w nie kapitału

Monety ze złota kojarzymy zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z innych kruszców, różnią się od nich w wielu aspektach. Przede wszystkim monety bulionowe są emitowane w celu lokowania w nich środków finansowych, z tej przyczyny ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a poniekąd regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych bądź w związku z znaczącymi rocznicami, toteż ich wygląd bardzo z rzadka jest zmieniany. Przeważnie złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie datą emisji. Charakterystyczne jest to, iż część monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje próba oraz waga wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, więc ich ewentualna sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasem mają w sobie dodatek miedzi

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, lecz mennice wypuszczają też monety o wadze 1/2 czy 1/10 oz złota. Wypada wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są przeważnie z 24 karatowego złota, czyli .9999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand emitowane są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to przeważnie na celu podniesienie twardości monety, a przez to zmniejszenie ryzyka jej zniszczenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o wadze czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W asortymencie krajowych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. wymienione powyżej Krugerrandy, Kangura czy Filharmoników Wiedeńskich.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]