Sprawdzaj kurs i wymieniaj złotówki na franka szwajcarskiego przez internet

Tu otrzymasz szczegółowe informacje w temacie kursu franka.

O franku większość Polaków nie wie za wiele, generalnie raptem tyle, że jest to ta waluta, w której tysiące osób zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty, które w tym momencie ciężko im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest dość ciekawa.

Frank szwajcarski – uważany za jeden z najładniejszych banknotów na świecie

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednak jest to także obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak dolar amerykański, euro i funt szterling, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut dzisiejszego świata. Niemniej jednak nie była to pierwsza waluta, która została wprowadzona do obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się dopiero w XIX wieku i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które dotychczas były emitowane w szwajcarskich kantonach. Przez blisko dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją ogromną stabilnością, stawiając opór między innymi licznym zawirowaniom w czasach kryzysów dyplomatycznych i gospodarczych, jakie miały miejsce w XX i XXI wieku. Ciekawostką jest to, że frank szwajcarski uznawany jest za jedną z piękniejszych walut na świecie. Ósma seria banknotów emitowana od połowy 90-tych wyróżnia się fenomenalnymi barwami i niecodzienną wertykalną orientacją. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru kultury (przykładowo Alberto Giacomettiego, Jacoba Burckhardta czy Arthura Honeggera), a nie jak przeważnie bywa – oblicza królów, wojskowych bądź działaczy politycznych. Natomiast motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej serii banknotów są nauka, przyroda i kula ziemska.

Aktualny kurs franka szwajcarskiego – takie informacje uzyskasz na stronie kantoru

Frank szwajcarski nadal cieszy się sporym popytem wśród inwestorów, niemniej jednak jego kurs obserwują także ciekawością kredytobiorcy z niespłaconymi pożyczkami w tej walucie. Aby poznać bieżący kurs franka szwajcarskiego, zalecamy zaglądać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania tej waluty uaktualniane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można też przejrzeć fluktuacje wartości franka w dowolnie określonym okresie. Jest to funkcja idealna dla frankowiczów czuwających na odpowiedni moment, aby przewalutować złotówki na franki przed uregulowaniem najbliższej raty zadłużenia, jak również dla inwestorów analizujących swoje dalsze działania.