Faktoring – co należy o nim wiedzieć?

Faktoring należy do najpopularniejszych obecnie usług finansowych. Jest skierowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które wykorzystują opóźnione czasy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do bezzwłocznego spłacenia zobowiązań. Oprócz tego jest to również najlepsze rozwiązanie dla firm potrzebujących nowych sposobów sfinansowania kosztów związanych z ich działalnością. Na czym zatem opiera się faktoring? Dlaczego jest tak efektywny? O jakich rzeczach muszą wiedzieć przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę finansowania? Jak uniknąć możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co nam oferuje?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest w szczególności z cesją zobowiązań firmy przez bank. W istocie jest on połączeniem rozmaitych typów usług, a wykup należności jest tylko jego częścią. Opiera się on na cesji zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli firmy. Oprócz tego potwierdza, że ma zapewnić mu także pozostałe usługi, takie jak pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy porady finansowe. Na kształt umów faktoringowych w naszym kraju rzutują postanowienia prawa cywilnego, a także kodeksu spółek handlowych.

Jak znaleźć optymalny faktoring dla firm?

Oferty kolejnych banków świadczących faktoring są niekiedy naprawdę różne. Chcąc uniknąć pomyłek, których skutkiem mogą okazać się duże straty, należy starannie przemyśleć wszystkie z nich. Niezbędne będą wówczas specjalne kwalifikacje, a tych nierzadko po prostu nie mamy. Z tego powodu znalezienie oferty dobrze skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, jak znaleźć bank, który zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, jednak może okazać się, że dzięki niemu ustrzeżemy się problemów.