Szalunki – obowiązkowy element na każdej budowie domu

Dowiedz się więcej o produktach Peri

Szalunki to nic innego, jak forma tymczasowa, którą zazwyczaj wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wykonana z drewna odznaczającego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie postępowanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje oczekiwany kształt. Szalunki wyjmuje się po zastygnięciu mieszanki. Sięgając po szalunki, można również skutecznie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio stwardnieje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zapełniony solidnie dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Cechują się więc bardzo dużym zastosowaniem, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są również profesjonalne dźwigary oraz podpory. Często zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w szalunki, a także sklejkę.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]