Masz problem z wilgotnymi murami? Wynajmij ekspertów od osuszania ścian

Nawet jeśli budynek stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, niewykluczone jest zagrożenie, że z czasem ściany będzie penetrować woda. Może się to wydarzyć również bez ostrzeżenia z powodu podtopienia czy też w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a niekiedy pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w następstwie błędnie wykonanej lub nadwerężonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie domu – najpierw identyfikacja przyczyn

Zawilgocenie ścian nie oznacza od razu, iż budynek nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim należy rozpocząć od zlokalizowania przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, kuchnie i łazienki pojawiająca się na ścianach pleśń jest często następstwem skraplania się pary wodnej lub przecieków z uszkodzonego tarasu bądź dachu. Takie sytuacje wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia stosownej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz mury budynków lub gdy doszło do podtopienia w wyniku powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już zadaniem dla fachmanów z zakresu hydroizolacji.

Różne metody osuszania ścian

Profesjonaliści, którzy mają rozległe doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoje działania od diagnozy przyczyn zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Stanowi to bazę do wybrania właściwych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki nabrzmiewają i wykruszają się, a na murach pojawiają się zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wody w mury. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się w górę – czasami nawet na parę metrów. Zdarza się to nierzadko, zwłaszcza w starych budynkach, jednak można to naprawić odtwarzając izolację poziomą murów, która zablokuje podnoszenie się wody wzwyż. Następnym krokiem, rzecz jasna po dokładnym przygotowaniu murów, jest ich odgrzybienie oraz nałożenie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie murów polega niekiedy odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem profesjonalnej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zdegradowanej mat bentonitowych, izolacji bitumicznej czy papy termozgrzewalnej, a w następnej kolejności nałożenie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. Częstokroć konieczne będzie również odtworzenie łączenia izolacji murów z izolacją innych elementów budowli, jak ściany żelbetowe, przepusty kabli i stropy żelbetowe.