Czy można nauczyć się food pairingu?

Na warsztatqulinarny.pl przeczytasz wszystko, co warto wiedzieć o food pairing.

Wprawdzie przywykliśmy do pewnych kombinacji smakowych, nie znaczy to, że zestawianie ze sobą dań, które na pozór zupełnie do siebie nie pasują, nie może przynieść ciekawych i, co najistotniejsze, smakowitych wyników. Uświadamiamy sobie to na każdym kroku. Znaczny wpływ na nasz zmysł smaku miało bez wątpienia pojawienie się w sprzedaży nieznanych dotąd w naszym kraju artykułów oraz otworzenie się na inne tradycje kulinarne. Dzięki temu choćby kombinacja mięsa z egzotycznych owocami rzadko już dziwi. Ci, którzy zagustowali w niebanalnych fuzjach aromatów chętnie zaczynają własne próby i na własną rękę szukają coraz to dziwniejszych kombinacji. Aby te aczkolwiek dały oczekiwane wyniki, powinno się przedtem wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – sztuka zestawiania ze sobą smaków

Chcąc, by nasze kulinarne eksploracje naprawdę były przyczyną ekscytacji oraz umożliwiały ujawnienie nowych smakowych doznań, warto działać zgodnie z normami obowiązującymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są jedynie instrukcjami, o których nie wolno zapominać, żeby aromaty wiążą się w niezwykłą, ale harmonijną całość. Dobrze uczynimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tak tytułuje się się sztukę łączenia ze sobą smaków, które w ogólnym przeświadczeniu uchodzą za całkowicie od siebie różne. Wszystkie reguły food pairingu są jednakże dokładnie przeanalizowane i poparte głęboką wiedzą z zakresu biochemii, dotyczącą głównie proporcji danych substancji w używanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, ale też o napojach (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing. Czy można się to opanować?

Food pairing wymaga instynktu i bujnej fantazji, niemniej jednak to nie one będą najistotniejsze. W większym stopniu jest istotna znajomość zawartości różnych substancji w ingredientach potraw, a także tego, jak łączą się one z pozostałymi związkami. W związku z tym rozsądną decyzją będzie udział w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez doświadczonego szefa kuchni – zwłaszcza, że przekazanie elementarnej wiedzy trwa w przybliżeniu kilka godzin.

Adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]