Wiadro gospodarcze a kastra – różnice

Wiadra budowlane to niezastąpiona pomoc w trakcie remontów oraz prac budowlanych i ogrodowych. Ich wykorzystanie nie kończy się jednakże tylko na tym, gdyż okazują się one bardzo przydatne także w codziennym życiu. Bardzo dobrze sprawdzają się jako zbiorniki do gromadzenia przeróżnych rzeczy i materiałów, jak również podczas porządków. Ich przydatność jeszcze bardziej potęguje różnorodność spotykanych w sprzedaży modeli wiader budowlanych, które odróżniają się od siebie wielkością, typem użytego tworzywa i kształtem. Jak wśród nich wybrać ten idealny?

Nie pomyl wiadra budowlanego z kastrą

Wiele osób mylnie sądzi, że wiadro budowlane i kastra to dwie nazwy tego samego przedmiotu. Obie nazwy nie są jednak synonimami i dotyczą dwóch różnych produktów. Tego, czym są wiadra budowlane, z pewnością nie trzeba Państwu wyjaśniać. Warto natomiast zająć się tematem kastry i wyklarować, jakie cechy odróżniają ją od klasycznych wiader. Główną cechą, która je odróżnia jest forma – kastry są prostokątne, natomiast wiadra posiadają sferyczny przekrój. Kastry nie mają pałąka – jego funkcje pełnią dwa uchwyty zlokalizowane na krótszych bokach. W porównaniu z wiadrami, kastry charakteryzują się też większą objętością.

Wiadra budowlane – z czego się je produkuje?

Poszczególne rodzaje kastr i wiader różnią się też materiałem. W tym celu stosuje się z reguły przeróżne tworzywa sztuczne (m.in polipropylen, poliwęglan lub polietylen) i metal (zwłaszcza ocynkowaną czy też emaliowaną stal). Najważniejszym atutem wiader gospodarczych jest niewygórowana cena oraz niewielka waga . W ciężkich warunkach niestety łatwo można je uszkodzić. Z tej przyczyny czasem lepszym rozwiązaniem mogą okazać się wiadra wytworzone ze stali, które znacznie lepiej znoszą uderzenia i upadki – nie pękają niespodziewanie, a przy oddziaływaniu znacznego nacisku mogą się najwyżej wygiąć.