Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Jeśli potrzebujesz łańcucha na koła, koniecznie wejdź na http://bit.ly/2PNviZH

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można kupić?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, terenowych, ciężarowych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują głównie stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i poruszania się po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]