Kominki bio i ich charakterystyka

Ile razy wyobrażaliśmy sobie ten obrazek – szczęśliwa para z kubkiem ciepłej herbaty w rękach grzeje się przy ogniu kominka. Na ogół w mroźne miesiące mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości zamontowania kominka wszystkim, którzy mają domek jednorodzinny. Prawdą jest, iż tradycyjnego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jednak możemy wyposażyć je w biokominek!

Eko kominek – jego największe atuty i jego charakterystyka

Biokominek, znany również jako eko kominek, cechuje się tym, że założymy go w każdym pomieszczeniu. Nie wymaga on wykonania komina wentylacyjnego, niezbędne jest natomiast, żeby przestrzeń w którym będzie postawiony eko kominek miała sprawną rotację powietrza. Nie wolno instalować go w pokojach zupełnie szczelnych. Ogromnym atutem eko kominka jest jego prosta konstrukcja (to wręcz wyłącznie palenisko i obudowa) oraz relatywnie niewielki ciężar. W większości wypadków produkuje się go ze stali nierdzewnej, ale można znaleźć też modele z obudową kamienną lub ze szkła. Niektóre biokominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przesuwanie, np. wtedy gdy postanowimy zmienić aranżację wnętrza. W kilku minionych latach moda na eko kominki tak mocno rozwinęła tę linię produktów, iż w tym momencie bardzo łatwo znaleźć jakiś jego model do dowolnego stylu wnętrza. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy modele biokominków wiszących, wolnostojących czy narożnych. Produkowane są warianty biokominków z szybą lub bez, a także biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do montażu na balkonie, w ogrodzie, na tarasie, werandzie lub w altanach, które można wykorzystać również jako ozdobę ogródka restauracji czy ośrodka wypoczynkowego.

Biokominek – ogrzewanie bez potrzeby czyszczenia paleniska

W biokominkach nie spala ani drewna ani węgla, dzięki czemu nie produkuje on dymu. W procesie spalania bioetanolu będącego paliwem, którego się tu używa, tworzy się tylko CO2 (stąd przytoczony wcześniej warunek zapewnienia stosownej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu) i para wodna. Specyficzną cechą paliwa ciekłego jest też to, że po zakończeniu cyklu ogrzewania nie czyścić paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osadzają się zatem na meblach czy sprzętach domowych, bowiem biopaliwo spala się praktycznie w 100%. Biokominki są ekologiczne – spalanie bioetanolu nie generuje żadnych związków szkodliwych. Minusem dla niektórych jest to, że eko kominki generują mniej ciepła niż standardowe kominki, niemniej jednak ich plusy, przede wszystkim możliwość zamontowania w mieszkaniu oraz spore walory estetyczne, dominują.