Kłódka na szyfr czy na klucz – którą wybrać?

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich należy do jednego z dwóch bazowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny będzie bębenek, złodziej bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy dość szybko.

Z czego produkuje się kłódki?

Dla solidności kłódki istotny jest też materiał, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na uderzenia i piłowanie, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali wykazujących wspomniane właściwości. Najczęściej kupowane rodzaje to przede wszystkim kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym spotykane dostępne też kłódki wykonane ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszelkie kłódki dla zwiększenia odporności na wilgoć bywają pokryte powłokami galwanicznymi – np. niklem.