Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Jeśli szukasz kantara dla konia, odwiedź ten adres

Kantar to powszechnie używany element uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą między oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z głównych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Dlatego powinien on być dopasowany do kształtu i wielkości głowy zwierzęcia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem znaleźć stosowny kantar? Na jakie jego cechy trzeba zwrócić uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar skórzany czy taśmowy?

Na rynku dostępne są różne typy kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane i sznurkowe. Te ostatnie, nazywane także halterami, są rekomendowane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec dzięki nim ma nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia dużo bardziej komfortowy jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie większą wygodę przynoszą kantary podszywane – przykładowo prawdziwym lub syntetycznym futrem, które można odczepić celem wyczyszczenia. Taki kantar świetnie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów czy spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla hanowerów?

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla koni arabskich, huculskich, holsztyńskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy shire) i większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]