Jak wybrać krem z filtrem?

Krem z filtrem to wyjazdowy niezbędnik, szczególnie w przypadku, gdy planujemy wypoczynek w ciepłych krajach. Jednak zanim wybierzemy odpowiedni produkt, warto zapoznać się z się ofertą, jaką prezentują drogerie oraz zasadami jak stosować kosmetyki z filtrami.

Dlaczego warto stosować kremy z filtrem?

Produkty z filtrem mają za zadanie chronić naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Promieniowanie UVA stanowi ok. 95% promieniowania, jakie dociera do powierzchni Ziemi, działając niezależnie od stopnia zachmurzenia danego dnia. Ten rodzaj promieniowania wnika w głąb skóry właściwej, mogąc doprowadzić do powstania uszkodzeń, jeśli skóra jest na nie eksponowana przez dłuższy okres czasu bez ochrony. Uszkodzenia skóry, spowodowane promieniowaniem UVA, jakie mogą się pojawić to:
– przedwczesne starzenie się skóry i pojawienie się zmarszczek,
– pojawienie się alergii słonecznej, która może doprowadzić do powstawania zmian na skórze,
– wystąpienia przebarwień.

Drugim rodzajem promieniowania jest UVB, które dociera do powierzchni Ziemi w ilości ok. 5%. W przeciwieństwie do promieniowania UVA, dociera ono do naskórka, a nie do skóry właściwej i powoduje powstawanie opalenizny oraz oparzeń słonecznych. Aby zapobiec szkodliwym skutkom promieniowania niezbędne jest stosowanie kosmetyków z filtrami.

Rodzaje dostępnych na rynku filtrów

Obecnie na rynku dostępne są produkty z filtrami mineralnymi (fizycznymi) oraz chemicznymi. Produkty te różnią się sposobem działania.

Filtry chemiczne – zawierają w składzie związki chemiczne, które chronią skórę przed promieniowaniem UVA, zamieniając je w nieszkodliwą energię cieplną. Charakteryzują się lekkością konsystencji, dlatego szczególnie polecane są do cer tłustych i mieszanych.

Filtry mineralne (inaczej zwane fizycznymi) – charakteryzują się zawartością tlenku cynku i tytanu, których zadaniem jest rozproszenie promieniowania UVA. Dzięki ich skuteczności niemal w całości są w stanie chronić skórę przed tym rodzajem promieniowania. Produkty, które zawierają filtry mineralne polecane są w szczególności dzieciom oraz osobom, które mają skórę wrażliwą i filtry chemiczne mogą ją podrażniać.

Jaki produkt wybrać i jak go stosować?

Wybór odpowiedniego produktu zależy od karnacji skóry oraz stopnia intensywności słońca. Dzieciom zaleca się stosowanie filtrów z SPF powyżej 30. W zależności od aktywności warto zwrócić uwagę także na woodoodporność produktu, w przeciwnym razie produkt należy reaplikować każdorazowo po wyjściu z wody.

Należy pamiętać również o nakładaniu produktu regularnie oraz w odpowiedniej ilości. Dużym błędem jest stosowanie filtrów już podczas ekspozycji na słońcu np. gdy docieramy na plażę. Filtry należy stosować ok. 20 minut przed wyjściem.

O kremach z filtrem należy pamiętać nie tylko podczas plażowania i słonecznej pogody. Skóra narażona jest na promieniowanie przy każdej ekspozycji na słońce. Filtry na twarz powinno stosować się niezależnie od pory roku. Pozwala to opóźnić proces starzenia się skóry czy niweluje ryzyko powstawania przebarwień.