obrączki ślubne kraków

Historia obrączek ślubnych

Dla wielu osób dzień ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców na zawsze, a znakiem ich oddania, miłości i lojalności są obrączki.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, więc ich dzieje są wspólne i sięgają wiele stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką ceremonii zaślubin. Niewiele osób wie natomiast, iż panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później. I chociaż wcześniej miały miejsce przypadki, iż wsuwali pierścienie na dłoń gdy odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten upowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, iż w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednak w innych państwach, jak na przykład w Irlandii, w Czechach, w Kanadzie czy w Brazylii, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i poszukuje obrączek wspólnie, jakkolwiek tradycja mówi, że kobieta nie powinna za nie płacić, gdyż jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – wygraweruj imiona małżonka, datę ślubu albo cytat

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej stonowaną estetyką. Na przestrzeni wieków wykonywano je z przeróżnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak miedź lub stal), które uosabiały potęgę miłości. Dzisiaj do ich wykonania wykorzystuje się głównie platynę oraz złoto, które są oznaką zaufania do partnera. Naturalnie, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej nabywane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch gatunków złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą również nierzadko usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka lub ważny dla młodej pary cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]