Czym biopaliwo do biokominka różni się od drewna?

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy da się nim ogrzać pomieszczenia? W tym wpisie postaramy się przybliżyć Ci najistotniejsze informacje, jakie należy znać o działaniu i wykorzystaniu paliwa do biokominków.

Czym jest paliwo do biokominka?

Biopaliwo do kominka to substancja tworzona na bazie alkoholu, przede wszystkim etanolu. Biopaliwa z wysokiej jakości zawierają bioetanol, który wytwarzany jest z roślin, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? Podczas spalania się płynu nie wydziela się dym, zatem żadne substancje smolne nie są wydzielane do atmosfery. Wyzwala się tylko para oraz dwutlenek węgla w bezpiecznej dla ludzi dawce. Niemniej jednak z powodu emisji CO2 nie można instalować biokominków w pomieszczeniach, w których jest zamknięty obieg powietrza czy też niedostateczna jego cyrkulacja. Kupując płyn do biokominków koniecznie dowiedzmy się, czy jest zatwierdzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bowiem wtedy będziemy mieć pewność, iż produkt jest bezpieczny. Na zbiorniku biopaliwa winny być wymienione informacje o jego składzie, toteż jeśli wytwórca nie ujawnia tych danych, a przy tym nie widzimy nadmienionego wcześniej certyfikatu, wybierzmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się lepszą jakością, gdyż na ich cenę składają się koszty poniesione przez producenta na lata testów i ulepszania biopaliwa. Po czym jeszcze zidentyfikować płyn do biokominka wątpliwej jakości? Podczas jego spalania wydzieli się niemiły zapach, pojawi się dym albo na obudowie biokominka osiądzie sadza.

Jak długo spala się biopaliwo do kominka?

Płyn do kominków spala się bezzapachowo, jednakże istnieje wiele domieszek aromatyzujących, które można do niego dolać, by wydzielane podczas jego wypalania ciepło rozniosło po mieszkaniu również wybraną przez nas woń. Na ile godzin wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa starcza się od 3 do 6 godzin, ale tempo spalania zależy głównie od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można regulować. Biopaliwo do kominka najczęściej można zamówić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli posiadamy duży biokominek, którego kluczowym zadaniem ma być ogrzanie wnętrza, będziemy musieli wyposażyć się w większe ilości płynu. Jeżeli z kolei biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i korzystamy z niego rzadko, odpowiedniej wybrać pojemniki o małej pojemności. Pamiętajmy, że płyn do kominków to produkt łatwopalny, w związku z tym najlepiej mieć w domu tylko taką ilość jaka jest konieczna do bieżącego spożytkowania.