Czy można wykorzystać tablicę kredową w mieszkaniu?

Zielona tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 12, 30 czy 90 lat. To dlatego, że jest to obiekt stosowany w procesie nauczania od co najmniej dwóch wieków i wygląda na to, że jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć też inne przeznaczenie.

Kilka słów o historii tablic kredowych

Na początku trzeba podkreślić, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Owszem z czasów szkolnych większość pamięta głównie te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bowiem wykonywano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od początku XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są wytwarzane do dziś, ale oczywiście nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w dwóch kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, z tej przyczyny sprawdza się w placówkach oświaty, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższym kontrastem, tym samym dobrze jest montować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla wzroku, są stopniowo zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym flamastrem).

Jak można wykorzystać tablicę kredową w mieszkaniu?

Tablice kredowe, szczególnie te o czarnym kolorze, to również idealny dodatek dekoracyjny w mieszkania. Wyśmienicie komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą różne cytaty czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko wielobarwnej kredy to wydatek maksymalnie 4-9 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można także rozrysować tabele z harmonogramem obowiązków domowych, które muszą wykonać w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można także zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć naukę pisania oraz grać z kolegami z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry.