Dowiedz się więcej o kiszonych warzywach na artmankiszonki.pl.
Kiszone warzywa są tak mocno zakorzenione w polskiej kuchni, że wydaje nam się, iż jest to wyłącznie słowiański specjał, nieczęsto przyrządzany w pozostałych częściach świata. Jednak domowe kiszonki lubiane są nie tylko w całej Europie, ale także w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej.
Kiszone przetwory z warzyw znane są ludzkości od tysiącleci
Zgodnie z wiedzą historyków proces zabezpieczenia pożywienia przez ich przechowywanie w occie, w soli czy też w solance, znany jest ludzkości od ponad 4 tysiącleci. Technika ta najprawdopodobniej nie została odkryta w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji mlekowej nie psuje się, bo niska kwasowość zawiesiny, w której się go zanurza, ogranicza namnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Paręset lat temu była to najlepsza metoda, aby zwiększyć czas przydatności do konsumpcji warzyw, mięsa oraz ryb nawet o kilka miesięcy. W wyniku tego pojawił się zwyczaj przyrządzania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kiszonki od zarania swojego istnienia słyną z właściwości prozdrowotnych, co naturalnie nie jest przesadzone. Cechują się one między innymi dużą zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kiszonki, sporadycznie chorowali na gnilca. Co interesujące, w języku polskim kwaszone przetwory warzywne określa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt np z owsa bądź bobiku.
Poza Polską kiszonki smakują odmiennie
Najbardziej znanym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany generalnie na wszystkich kontynentach, nawet w Kanadzie i w USA, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie cieszy się ogromną popularnością. Natomiast ogórki kwaszone są tam bodaj niezwykle lubianym uzupełnieniem hamburgerów, sandwiczy oraz hot-dogów. Nad Wisłą prócz ogórka, równie popularne są kwaszone buraki i kapusta, które wykorzystuje się do przyrządzania surówek oraz zup. Ale nie tylko te warzywa można kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, cebulę, jak również owoce (przykładowo cytryny), a czasami nawet jaja.
Solanka i ocet zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dając im chrupkość i kwasowość. Domowe kiszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się fundamentem lub istotnym dodatkiem do niezliczonej liczby dań lokalnych. Warto wiedzieć, że smak kiszonych przetworów różnić się w oddalonych od siebie regionach świata, bo jest on zależny od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. Tym samym ogórek wyprodukowany według tradycyjnej polskiej receptury, nie będzie smakował tak jak ten zakiszony np. w Chinach.
Adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]