trekkingi Himalaje, wyprawy w góry

Trekkingi – góry to nie tylko wspinaczka

Chodzenie po wysokich szczytach utożsamiamy szczególnie z bardzo doświadczonymi alpinistami. Jednak do trekkingów niepotrzebne okazują się najczęściej tego typu umiejętności – w wielu pasmach wytyczono bowiem trasy, z jakimi upora się dowolny turysta – jeśli rzecz jasna posiada odpowiednie sprzęty, tj. buty z właściwą podeszwą i kijki gwarantujące przyczepność na stromych szlakach. Na najniebezpieczniejszych fragmentach potrzebna okaże się też obecność sprawdzonego instruktora, bo ten pokaże, jak używać opcjonalnego, zapewniającego bezpieczeństwo sprzętu. W jakich sytuacjach więc będzie on potrzebny? W których miejscach zazwyczaj odbywają się trekkingi?

Trekkingi – co jest niezbędne?

Trekkingi są czasem organizowane w bardzo trudnym terenie, co powoduje, iż potrzebne stają się narzędzia ułatwiające pokonanie trasy. Najistotniejszymi z nich są z całą pewnością raki, bo gwarantują stabilizację nawet na śliskich trasach – a na wysokich górach uświadczyć je możemy także wiosną. Na stromych podejściach pomocny okazuje się również czekan. Do korzystania z tych narzędzi potrzebne są właściwe kwalifikacje – dlatego nieobyci turyści na trekkingi muszą wybrać się razem z instruktorem, który pokaże nam, jak bezpiecznie przebyć trasę.

Trekkingi w Europie oraz na świecie

Trekkingi pozwalają na zobaczenie szczególnie ciekawych miejsc na świecie, które zwykle okazują się niedostępne dla zwykłych turystów. Najchętniej prowadzone są w wysokich pasmach – polscy górołazy chętnie wybierają słowackie Tatry, a poza tym do Włoch czy na norweskie fiordy. Sporym zainteresowaniem w świecie miłośników trekkingu cieszy się też Kilimandżaro oraz Andy w Peru. Ci z nas, którzy zdobyli już jakieś umiejętności w chodzeniu po górach mają szansę natomiast wybrać się w Himalaje – trekkingi odbywają się tam m. in. w okolicach Everestu i Annapurny.

Adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]