O czym nie zapominać, mając w planach wyprawy górskie?

Więcej o Kilimandżaro wyprawa

Coraz więcej osób wykorzystuje swój czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zwykle zaczynają od przemierzania polskich Tatr, wraz z upływem czasu jednak przestaje być to wystarczające. Szukają nowych wyzwań – ich pragnieniem są wyprawy w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty położone w oddalonych od naszego kraju rejonach stają się dzisiaj możliwe.

Wyprawy w góry wysokie – o czym pamiętać, planując wyprawy?

Dzisiaj przed amatorami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją nie tylko polskie oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc), ale także najwyższe szczyty Azji, Afryki oraz Meksyku. Z pewnością wielkim ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest działalność na krajowym rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Elbrus czy Kazbek. Rzecz jasna asysta agencji dużo ułatwia, ale jej pracownicy nie zdobędą szczytów za nas. Konieczna jest sprawność fizyczna, która pozwoli nam znieść trwającą wiele godzin wędrówkę z niezwykle masywnym, mającym nawet 15 kilogramów plecakiem ze specjalistycznym wyposażeniem i odpowiednim do warunków klimatycznych ubiorem.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy decydują się wziąć udział we wspinaczce wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Pik Lenina, Elbruslub Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w zbliżonych do tego rodzaju wyprawach, ponieważ im wyżej będziemy się wspinać, tym większe niebezpieczeństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem czy poruszania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się asekurują liną – to wymogi, które powinno się bezwzględnie spełnić. Nie możemy zapomnieć także, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Liczy się więc doświadczenie pracy w zespole. Podczas wyprawy górskiej niezbędne jest pełne dostosowanie się do decyzji, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]