Optymalizacja dla urządzeń mobilnych? To naprawdę działa!

Powszechność urządzeń takich jak smartfony albo tablety sprawia, że twórcy stron internetowych chętniej tworzą ich mobilne wersje. Jest to bardzo ważne z uwagi na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest prosta: jeżeli chcesz mieć większą liczbę użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak wykonać optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Jest parę czynników, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować zasadę „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się właściwie na różnych urządzeniach. Należy także zapewnić jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież na sprawnym dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale niesamowicie ważnym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co znajduje się w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – użyj Responsive Web Design

Zastosowanie wyżej wymienionych zasad na pewno przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy zastosować na stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń mobilnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeśli nasza strona postawiona jest np. na WordPressie, można po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które zapewnią responsywność strony. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązek każdego webmastera.