Myślisz o studiach wyższych? Sprawdź najbardziej oblegane kierunki

Wybór właściwego kierunku studiów to decyzja, przed którą co roku staje dziesiątki tysięcy młodych ludzi. Niejednokrotnie wybór ten stanowi o rozwoju przyszłej drogi zawodowej. We wrześniu znów rozpoczęły się tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy więc, które kierunki studiów cieszą się największą popularnością.

Rozchwytywane kierunki studiów

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków studiów niezmiennie na pierwszym miejscu pojawia się informatyka. Przyszli studenci zainteresowani komputerami coraz częściej wybierają także kierunki pochodne, które mają olbrzymi potencjał rozwoju. Są to oczywiście robotyka i automatyka, które nie są może kierunkami pionierskimi, aczkolwiek dopiero wraz z rozkwitem technologicznym przestały być traktowane, jako studia dla marzycieli. W przypadku studiów pierwszego stopnia, maturzyści wybierają najczęściej zarządzanie oraz psychologię. Na kolejnych pozycjach uplasowały się prawo, kierunki ekonomiczne (przykładowo finanse i rachunkowość), wszelkie filologie (szczególnie angielska) czy budownictwo.

Najwięcej chętnych na jedno miejsce przypada na kierunkach z obszaru orientalistyki (japonistyka i sinologia) oraz matematyki. Najtrudniej dostać się także na studia związane z wzornictwem, branżą filmową czy marketingiem. Należy zaakcentować, iż wysoka liczba kandydatów na dany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Wielu maturzystów ubiega się przecież o przyjęcie nawet na kilka kierunków równolegle.

Jak wybrać odpowiedni dla nas kierunek studiów?

Rozmyślając o wyborze kierunku powinno się wziąć pod uwagę zainteresowania, ale też przyszłe zapotrzebowanie na rynku pracy. Warto natomiast pamiętać, że wybrany kierunek nie określa na zawsze przyszłej kariery. Absolwenci studiów licencjackich oraz magisterskich mogą swobodnie uzupełniać zdobyte umiejętności na studiach podyplomowych. Są one prowadzone na praktycznie wszystkich uczelniach wyższych i zwykle nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, by w nich uczestniczyć. Wystarczy posiadać tytuł licencjata, inżyniera lub magistra.

Młody człowieku, zapamiętaj! Okres spędzony na uczelni to czas, kiedy można też dodatkowo rozwijać swoje kwalifikacje przykładowo poprzez pomoc w stowarzyszeniach uczelnianych bądź wolontariatach. Warto zagospodarować te lata jak najlepiej.