Szukasz silnika na prąd stały? Skieruj się na tę stronę.
Masa przedmiotów, których używamy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, by działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, duże bądź niewielkie, te urządzenia odmieniły nasz tryb życia i pracy, lecz przeciętny obywatel zwykle nie ma świadomości tego, jak pracują te silniki, ani jak są one zbudowane.
Kto wynalazł i z czego składa się silnik elektryczny DC?
Zadaniem silników prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwustu lat i nie są zasługą jednej osoby. Do ich konstrukcji, następnie modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego zastosowania w wszelkiego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych naukowców połowy XIX w., takich jak np. Moritz Jacobi, Thomas Edison oraz Zénobe Gramme. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, statora, wirnika oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często wykorzystywane są również silniki bezszczotkowe, które ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie lubiane za ciche działanie, a takżefenomenalną niezawodność.
Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do zastosowań specjalistycznych
Powiedzieć, iż silniki prądu stałego są stosowane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są modułem pociągów czy samochodzików sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które prawdopodobnie sprezentujemy także naszym potomkom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu branżach przemysłu, np. produkcyjnej, budowlanej bądź wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bo to one napędzają modne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Silniki prądu stałego wykorzystują też miłośnicy elektroniki do realizacji własnych projektów z zakresu mechaniki i robotyki.
Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach hobbystycznych albo z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od cenionych światowych marek.
Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]