Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Jeśli szukasz motoreduktorów kątowych, koniecznie sprawdź ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je stosuje? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktor kupisz bezpośrednio z katalogu producenta

Motoreduktory pomagają wydajniej korzystać z silników elektrycznych w roli napędu w rozmaitych użyciach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, wskutek czego zawsze występuje nieduża różnica pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne elementy jak sprzęgła albo hamulce. Największą zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które można bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na drobiazgowe obliczenia i testy pojedynczych układów części. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkotrwałego bądź długotrwałego okresu pracy, a także do sporych, umiarkowanych lub niewielkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdym obszarze gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych typów silników (BLDC, DC, AC oraz szeregowych), dzieli się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące planetarną).

Brak raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, transport czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają różne automaty, jak wyciągi górskie, mieszadła, linie produkcyjne czy schody ruchome. Duże spektrum ich mocy, rozmiarów oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni spowodowała, że ilość potencjalnych kombinacji, jakie dzisiaj mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]